Beynimizin daha sağlıklı çalışmasını nasıl sağlarız ?

Beyin sağlığı, vücut sağlığı kadar önemlidir.Beynimizi etkileyen yöntemlerler daha sağlıklı hafızaya ve beyne sahip olabiliriz.

Sağlık sadece vücudumuz için değil,beynimiz için de önemlidir.Beynimizin sağlıklı olması bir çok hastalıkla da mücedele için önemlidir.Egzersiz,okuma,sosyal etkileşimler yaptığımız her eylem beyin kabiliyetini etkiler.Erken veya geç olsun, ne zaman başlayacağınızın önemi yoktur.Basit uygulamalar ile zihnimizin sağlığına yardımcı olabiliriz.
 

1.Yöntem: Zihinsel Olarak Kendinize Meydan Okuma
beyin geliştime1.Yeni bir beceri öğrenmek:Araştırmalar yeni bir beceri öğrenmenin beyin işlevlerini geliştirtiğini göstermiştir.Yeni beceriler sadece hafızamızı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda hafızanın korunmasını sağlayan beynin bölümüne de yardımcı olur.Dahası, yeni beceriler, özellikle de daha karmaşık beceriler, beyni küçük alanlar yerine daha kapsamlı bir şekilde kullanır.

2.Akıl oyunları:Bulmaca ve sudoku gibi beyin oyunlarının pozitif beyin bağlantılarını iyileştirdiği gözlenmiştir.Ayrıca kısa süreli belleği  etkiler ve beyin sağlığını olumsuz etkileyen protein depolanmalarının büyümesini engeller.Zihninizi olabildiğince aktif tutmaya çalışın.

3.Ezbelerme: Öncelikle kısa hedeflerle çalışın.Gittikçe daha zor listeleri ezberlemeye çalışın.

4.Okumak: Mutlaka sık sık okuyun,ne olduğu önemli değil,kitap, şiir,gazete vb. Yeni kelimeler beyin işlevini geliştirdiği ve beyin aktivitesini birden çok bölümde genişletir.

2. Yöntem: Sosyal Faaliyetler


beyini geliştirmek1.Arkadaşlarınız ve ailenizle sürekli iletişim halinda kalın: Bazı araştırmalar, kişisel ilişkileri yakın tutan kişilerin, demanslas( erken bunama) ile mücedele etme şansının daha iyi olduğunu göstermiştir.Hatta sosyal bağlantıların beyne yardım ettiği görülmüştür.

2.Gönüllü olarak aktiviteler yapın: Stresin azaltılmasının yanında, araştırmalar sosyal bir ortamda gönüllü olarak çalışmak, zihinsel kabiliyetinizi artırabileceğini göstermiştir.Gönüllük dikkat, kontrol ve bazı durumlarda hafıza gerektirir.Bütün bu uygulamalar sağlıklı bir beyin teşkil eder.
Düşünme becerilerini hareete geçirmek için der vermeyi deneyin.
Yaşlı ve çocucuk bakım evlerindeki insanlara kitap okuyun.

3.Sosyal çevrenizi genişletin: Yeni arkadaşlar ve yeni çevre edinmeye çalışın.Sosyal faaliyetlerle uğraşmak, beyin sağlığını iyileştidiği gözlenmiştir.

3.Yöntem:Beyin Yaralanmalarını Önleme
beyin hastalıkları1.Fiziksel egzersizler yapın: Araştirmalar günde 45 dakikalık yapılan yürüyüşün pozitif beyin aktivesi yarattığını göstermiştir.Beyin aktivesi, beyindeki nöronların hayatta kalmasına yardımcı olur.

2.Pratik denge egzersizleri. Eşgüdüm ve dengenin iyileştirilmesi, kötü zihinsel sağlık ve bozulmuş zihinsel kognisyon ile ilgili olası kafa travmalarından kaçınmanın kesin bir yoludur.
Kognisyon: Genel bir terim olup bütün bilgi yollarını kapsar: algı; hatırlama; hayal; düşünme; muhakeme; yargılama… kognitif yapı, kişinin geçmiş yaşantısını, günlük yaşantıya bağlı, hiyerarşik bir kavramsal plana göre düzenlemesi için kullanılan bir terimdir.

3.Düzenli muayene yaptır: Özellikle demans ile ilgili hastalıklar,beyin görüntüleme ve kan tahlili gibi çeşitli testlerle teşhiş edilebilir.

4.Yöntem: Sağlıklı Alışkanlıklar

sağlıklı besinler1.Sağlıklı beslenme: Sağlıklı beslenme, beyninizi ve vücudunuz korumak için en iyi yardımcılardır.Doymuş yağ,trans yağ içeren gıdaların tüketimi en aza indirin.Zihinsel hastalık riskini azaltan B kaynaklı, tahıl ve yaraklı sebzeler gibi gıdalar tüketin.

2.Zararları maddelerden uzak durma: Alkol,sigara ve uyuşturucu kullanımı, zihinsel sağlığını olumsuz etkilemektedir.

3.Yeterli uyku:  Çalışmalar, huzursuz ya da kesintili uykunun, Alzheimer ile ilişkili olan beyin proteinlerindeki artışla bağlantılı olduğunu göstermiştir.Uyku düzeni belirleyin.Yattığınızda birden fazla yatma pozisyonu deneyin, hangi pozisyonun daha hızlı uyumanıza yardımcı olacağını belirleyin.